VŠECHNY ČLÁNKY

Původ plemene

Dánsko

Užitkový typ

Masný

Tělesný rámec

Landrace (L) - střední až velký tělesný rámec,
Yorkshire (Y) - větší až velký tělesný rámec,
Duroc (D) - střední až větší tělesný rámec

Značení plemene

L, Y, D

Vznik a vývoj plemene

Dánský systém šlechtění a plemenitby je postavený na jednoduchosti. Vychází ze tří základních plemen: Dánská Landrace (L), Dánský Yorkshire (Y) a Dánský Duroc (D). Genetika DanBred je považována za nejlepší na světě, jako výsledek 60 let výzkumu. Výzkum byl zaměřen na profitabilní odvětví a neobyčejnou kvalitu masa k pokrytí požadavků na konkurenčních mezinárodních trzích. Prasnice chovného programu DanBred mají nejlepší reprodukční užitkovost na světě.

Y– má velmi dobré reprodukční vlastnosti, vynikající růstovou schopnost při velmi dobré konverzi živin a velmi dobrou masnou užitkovost, přičemž však v převažující míře zachovávají užitkový typ odpovídající mateřským liniím. Kvalita masa je dobrá. Vyznačuje se větším až velkým tělesným rámcem, lehčí hlavou se vzpřímeným uchem, jemnější, ale pevnou kostrou, pevnou konstitucí s vysokým stupněm odolnosti vůči stresům. Barva kůže i štětin je bílá.

L – velmi dobré reprodukční vlastnosti, vysoká růstová intenzita při velmi dobré konverzi živin a velmi dobrou masnou užitkovostí. Vyznačuje se větším tělesným rámcem, jemnější avšak pevnou kostrou a lehkou hlavou. Uši jsou klopené a přiměřené dlouhé. Konstituce může být jemnější avšak pevná s vysokým stupněm odolnosti proti stresům. Barva kůže i štětin je bílá.

D -je používáno jako otcovské plemeno. Vyznačuje se středním až větším rámcem, velmi pevnou tvrdou konstitucí, kompaktní stavbou těla, přiměřeně mohutnou a pevnou kostrou. Výrazným plemenným znakem je plášťově červené rezavé zbarvení s širokou škálou odstínů. Ucho je přiměřeně dlouhé, poloklopené. Masný užitkový typ musí být ve všech nejdůležitějších masných partiích výrazně vyjádřen. Kvalita masa je velmi dobrá.

Pro jatečné účely se využívá finální hybrid vzniklý křížením těchto plemen: Y x L a následně jejich potomek (označován jako F1) x D. Užitkovost hybrida F1 je 34 – 36 odchovaných selat na prasnici a rok. Následný jatečný finální hybrid dosahuje užitkovosti přesahující hranice 1000g za den s konverzí krmiva 2,5-2,6kg. S podílem libové svaloviny až 62%.

Farmy, kde plemeno
Danbred chováme